Dne 20. 4. 2018 proběhl na naší škole hudební program Radka „Gipsy“ Banga zaměřený na prevenci rizikového chování s názvem „Když chceš, tak to dokážeš.“ Tento pořad probíhá pod záštitou zmocněnkyně pro lidská práva již od roku 2011. Ve dvouhodinovém programu zazněly autorské písně, které umocnily atmosféru při vyprávění autentického životního příběhu Radka Bangy. Osobní zkušeností působil na žáky v oblasti problematického rodinného zázemí, kladl důraz na důležitost rodiny pro vývoj dítěte, zaměřil se na vliv domácího násilí, alkoholismus, výběr partnera. Upozornil na kyberšikanu, závislost na počítačových hrách a hranicí mezi virtuálním a skutečným životem, xenofobii, rasismus, šikanu, diskriminaci, intoleranci, drogovou závislost, kriminalitu. Svými zkušenostmi a pozitivními postoji k životu ukázal žákům, že svou budoucnost mají sami v rukách a mohou změnit svůj život k lepšímu a v zátěžových situacích lze najít východisko.

Pořád se žákům velmi líbil a po celou dobu naslouchali poutavému vyprávění a skvělé hudební produkci. Jedná se o velmi zdařilý preventivní program.

ZŠ TGM Vimperk