slider130 slider131 slider132 slider133 slider134 slider135 slider136

Abecedu vnímáme jako slovo ze slovníku školního vzdělávání, peníze patří spíše do světa dospělých. Baví se o nich a řeší jejich množství v případě nákupů, spoření, rozpočtů firmy, města, příspěvkové organizace, ale také rodiny. Nikdo z dospělých není nakládání s penězi a s jejich počítání ušetřen.

Česká spořitelna a.s. vytvořila projekt s názvem Abeceda peněz, jímž umožňuje nahlédnout do světa finančnictví těm, kteří ještě nejsou dospělí, a to žákům základní školy. Doposud se do projektu zapojilo na 140 škol podporujících rozvoj finanční gramotnosti svých žáků. V případě ZŠ TGM byli zapojeni žáci ze 4. ročníku.

Jak projekt probíhá? První setkání se zástupkyní projektu se uskutečnilo ve škole formou besedy, práce ve skupinách i soutěžení. Rozhovor se týkal bankovek i mincí, připomněl významné osobnosti vyobrazené na našich bankovkách, osvětlil i důvody toho, proč není snadné peníze padělat. Děti si zároveň uvědomily, jak je prospěšné umět dobře počítat. Při setkání byla využita interaktivní technika, bez níž se dnes bankovní sektor neobejde.

I druhé projektové setkání děti velice nadchlo. Navštívily zákulisí pobočky ČS ve Vimperku, setkaly se s pracovnicemi spořitelny, prohlédly si pokladnu pobočky, viděly, jak jsou peníze ukládány, počítány i ošetřovány. Seznámily se také s nejčastěji používanými zahraničními měnami.

Další část projektu je ryze praktická. Žáci mají za úkol vytvořit společnou třídní firmu, promyslet, jaký produkt bude prodejný, tento produkt vyrobit a prodat. Základní kapitál potřebný k nákupu surovin jim věnuje Česká spořitelna a. s., a to ve výši 3 000 Kč.

Teď čeká naše mladé podnikatele ze čtvrtého ročníku plno práce – vyhodnotit nápady a shodnout se na produktu, vytvořit rozpočet nákladů, stanovit cenu, rozdělit úkoly, naplánovat propagaci prodeje a zorganizovat prodejní jarmark. Pokud se dětem jejich projektový záměr vydaří, využijí získané finanční prostředky podle svých přání a snů -  např. na třídní exkurzi. Držme jim palce!

Dagmar Rückerová

 

Dnes je

Jídelníček

Aktuální jídelní lístek na celý měsíc najdete zde »

COOL PEDAGOG

Vzájemným učením

cool pedagog 21. století

 

Více zde »

(PDF dokument)

 

Zřizovatel školy

Město Vimperk

Vimperk