slide70 slide71 slide46 slide45 slide47 slide48 slide50 slide51 slide53 slide54 slide55 slide72 slide75 slide76

Šumava česky, bez hrubic a hezkyProgram s tímto názvem nabízí NPŠ Vimperk a navštívily ho třídy 6. A a 6. B první prosincový týden.

Pan Čtvrtník – vedoucí programu – zabrousil s dětmi do historie ČR, připomněl vliv germánských jazyků na mluvu v  naší oblasti. V dalším bodě byli žáci seznámeni s lidovou mluvou Šumavy. Pomocí desek přiřazovali již nepoužívaná „šumavská“ slova k obrázkům, o kterých si mysleli, že význam slova nejlépe zachycují.

Dále chlapci a děvčata ve skupinkách vyhledávali na mapách Šumavy názvy osad, měst, řek, vesnic obsahující např. název rostliny, živočicha, kladnou vlastnost. Žáci si tak měli ujasnit, z jakých slov jsou místní názvy nejčastěji utvořeny. Při poslední činnosti děti přiřazovaly na interaktivní tabuli správný název k rostlině a živočichovi. Důležité také bylo vybrat správný pravopis těchto slov.

Program byl velmi pěkně zpracovaný a přizpůsobený žákům šestého ročníku.Moc za něj děkujeme.

Fotogalerii najdete zde.

Mgr. Alžběta Rückerová