V pátek 22. května odpoledne jsme se vypravili s dětmi z prvních a druhých tříd na exkurzi k záchranné službě do Špidrovy ulice. Přivítal nás záchranář Miroslav Cinádr, který nás také po celou dobu provázel. Nejdříve nás provedl budovou, ukázal nám, kde lékařský tým ošetřuje pacienty, kteří potřebují odbornou pomoc. Dále si děti mohly prohlédnout rychlý lékařský vůz a sanitku. Pan Vladyka všem vysvětlil, že záchrana nejčastěji vyjíždí k lidem s cévními komplikacemi srdce, mozku, s dýchacími potížemi, nebo s úrazy. Vozy jsou díky modernizaci špičkově vybavené. V palubním inventáři jsou přístroje k zajištění životních funkcí, jako například na umělou plicní ventilaci, pro ošetření pneumotoraxu, odsávačky a už se dokonce začíná pracovat s ultrazvukem. Všichni si chtěli vyzkoušet, jaké to je, ležet na lehátku ve žluté sanitce. Na otázku, jaká jsou základní nouzová telefonní čísla, znala naprostá většina dětí odpověď. Některým se vybavila i vzpomínka na vlastní úraz a ošetření. Návštěva u záchranné služby byla zajímavá a poučná, i když bychom raději těchto služeb chtěli využívat co nejméně.

Lenka Malíková

Fotogalerie zde »