K aktivitám spojeným s tímto svátkem celosvětově vyhlášeným na 22.dubna jsme se připojili v pátek 24.4.2009. Všichni žáci pátých až devátých tříd se vystřídali při úklidu okolí školy a ošetření zeleně v jejím areálu.
Následně jsme využili možnosti spolupráce s NP A CHKOŠ. Její pracovníci připravili pro jednotlivé ročníky poutavý program o Šumavě spojený s promítáním. Tím přispěli k rozšíření našich znalostí o regionu, ve kterém žijeme. Za jejich ochotu jim touto cestou děkujeme. Ve zbývající části jsme si také rozšiřovali své znalosti.
Olga Lavičková
Jednotlivé ročníky pracovaly podle těchto úkolů:
5. třídy Sněm zvířat.
6. třídy Výpravy do mikrosvěta.
7. třídy Můj strom.
8. třídy Z historie Vimperka. S odborným výkladem K.Uhříčkové navštívili vybrané památky města.
9. třídy NP Šumava.Za pomoci internetu a dalších materiálů o Šumavě zpracovávali získané informace.Z prací několika žáků uvádím krátké úryvky.
Boubínský prales
- V době, kdy byla vyhlášena SPR boubínský prales,tj.na konci padesátých let procházelo k jezírku a králi smrků více než 100 000 návštěvníků ročně…….
Schwarzenberský kanál
- Byl postaven jako významná dopravní cesta pro dřevo ze Šumavy
Rašeliniště Šumavy
- Rašeliniště v této části ČR jsou nazývána slatě.Rašelina v nich vznikla na přelomu poslední doby ledové.Komplex celého rašeliniště zadržuje velké množství vody a má tedy velkou hydrologickou funkci.Zpětně příznivě ovlivňuje mikroklima nejbližšího okolí.
Horské smrčiny
- Tvoří stromy, které jsou přizpůsobeny k životu 1200 metrů nad mořem.Šumavské horské smrčiny 20% těchto smrčin v České republice.