AKTUALITY

IPS – Úřad práce PT

 Žáci osmých tříd se ve čtvrtek 28. 5. 09 zajeli podívat do Informačního a poradenského střediska pro volbu a změnu povolání Úřadu práce v Prachaticích.

Vedoucí střediska paní Váchová se v úvodní části zaměřila na situaci v prachatickém okrese:

  • Míra nezaměstnanosti 6,3% (v ČR 7,9%)
  • Žádané profese: kuchař-číšník, stavebnictví, strojařské obory (zámečník, mechanik,…), zdravotnictví, technické obory (elektrotechnika, výpočetní technika)
  • Horší situace při hledání zaměstnání: humanitní či sociální obory, umělecké obory, učitelství D, Čj, filosofické obory, ekonomické obory (administrativní pracovnice, sekretářky)
  • Nejpočetnější skupina nezaměstnaných absolventů: kadeřnice, kosmetické služby, sociální činnost, cestovní ruch

Z hlediska zaměstnanosti je zajímavý obor kuchař – číšník. Je to žádaný obor, ale v evidenci ÚP je velký počet nezaměstnaných. Důvod je prostý. Volná místa jsou v méně atraktivních oblastech, které jsou na samotách, či v malých vesnicích.

Největší problém při hledání zaměstnání mají ti, kteří mají ukončeno pouze základní vzdělání. Protože nemají aspoň výuční list, nemohou se rekvalifikovat. Mohou pak vykonávat pouze práce pomocné, úklidové apod. Absolvent, který nemá za poslední 3 roky odpracováno aspoň 12 měsíců však nedostane ani podporu v nezaměstnanosti. Měl by se ale zaregistrovat na úřadu práce – bude mu placeno aspoň sociální pojištění.

V závěru úvodního vystoupení nám paní Váchová sdělila zajímavý poznatek. Jestliže si zaměstnavatelé vybírají nové zaměstnance, dávají často přednost těm uchazečům, kteří se dovedou slušně chovat.

V druhé části exkurze si žáci prohlíželi profesiogramy (popisy povolání) a vyplňovali na počítačích testy zájmů. Výsledkem testů byla nabídka vhodných povolání. 

Věra Ettlerová