AKTUALITY

Rozsvícení vánočního stromu ZŠ TGM Vimperk

 Advent začíná na 1. neděli adventní, tedy neděli mezi 27. 11. a 3. 12. Konec adventu pak představuje západ slunce na Štědrý den. V západní tradici je advent dobou zklidnění, které odpovídalo životnímu stylu našich předků.

K symbolickému odpočítávání čtyř týdnů adventu slouží adventní věnec. Podle jdené teorie byl věnec ze zelených listů rostli používán již před příchodem křesťanství. Podle jiné teorie byla tradice adventního věnce založena v 19. století v Hamburku německým protestantským teologem Wichernem, který založil Záchranný ústav pro opuštěné děti. V předvánočním čase se děti mladého učitele ptaly: „Kdy už budou Vánoce?“ A tak pro ně Wichern vyrobil věnec z dřevěného kola do vozu, na který umístil 23 svíček. Adventní věnec se 4 svíčkami měli poprvé v kostele v Cáchách.

Těmito slovy zahájili žáci 9. A na 2. adventní neděli dne 6. 12. 2009 kulturní program k slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu ZŠ TGM Vimperk. Během vyprávění o odventu se představili také žáci 1. B, jejich úkolem bylo přinést adventní věnec a rozsvítit dvě svíčky. 

Fotogalerie zde »

Vyprávění o adventu vystřídalo pohybové vystoupení žáků 2. A pod vedením pí uč. Ondřejové na píseň Karla Gotta Jsou svátky. A pak se do programu zapojili žáci 9. B pod vedením D. Toušlové s povídáním o jmelí, betlému a vánočních zvycích. Ani vystoupení těchto deváťáků se neobešlo bez spolupráce s prvňáčky (tentokrát z 1. A), kteří vyprávění doplnili recitací lidových veršů. Vystoupení zapadlo do spolupráce 9. a 1. tříd, která započala již v květnu 2009 pasováním dětí na žáky školy. Třídy 9. B a 1. A přispěly do programu ještě jednou, tentokrát s poutavým tématem vánočního stromečku a dárků.

Tanec vloček s papírovými dekoracemi vlastní výroby předvedli žáci 3. A a . B pod vedením třídních učitelek D. Kubíčkové aj. Frčkové. Pásmo vánoční poezie nacvičila se žáky 4. B pí uč. B. Schneiderová a po tomto vystoupdní proběhlo před zraky diváků neobvyklé setkání Ježíška a Santa Clause v režii 5. A a pí uč. Homolkové. Vánoční píseň Rolničky prozatím nechyběla na žádné vánoční slavnosti naší školy. Tentokrát si ji  ke svému vystoupení vybraly mažoretky pod vedením A. Rockerové. Při svém vystoupení používaly nejen nezbytné mažoretkové náčiní, ale také rolničky.

 

Tradičním účastníkem při  školních slavnostech je školní družina. Také letos si děti pod vedením vychovatelek pí Malíkové a pí Desatové připravily pásmo zimních a vánočních básní a písní. Paní učitelka I. Karasová již několik let vede žáky školy prostřednictvím dramatické výchovy k tvorbě drobnějších i náročných divadelních inscenací. Při rozsvícení našeho vánočního stromu se v programu představila skupina dramatiků 1. stupně. V představení Do nebíčka nebo do peklíčka zaujaly děti nejen nebeskými a pekelnými kostýmy, ale také roztomilou bezprostředností. Paní zástupkyně D. Toušlová inspirovala žáky 6. A při hodině literatury k dramatizaci biblického námětu o Šalamounovi. Představení se žákům natolik zdařilo, že bylo vybráno i k předvedení na veřejnosti v programu 2. adventní neděle.

 

Adventní neděle 6. 12. na svátek sv. Mikuláše se hemžila čerty a pekelníky. Čertovský tanec předvedly dívky ze 7. A pod vedením Tř. Učitelky A. Rockerové. Strašidelné kostýmy, houstnoucí tma – děti raději ani nedutaly. Co kdyby se čertice rozběhly do publika? Závěr programu patřil mažoretkám které se tentokrát představily velmi netradičně. Do programu rozsvícení vánočního stromu si připravily dvě koledy a vánoční píseň Suchého a Šlitra Purpura, již doplnila ohnivou podívanou kapitánka seniorek M. Květoňová. Poslední slova věnovaná vánočnímu stromu pronesli žáci 1. B: „Stromečku, rozsviť se!“ Rozsvícený vánoční strom byl signálem k zahájení ohňostroje, který umocnil slavnostní atmosféru 2. adventní neděle Základní školy T. G. Masaryka  i města Vimperk. Ohňostroj připravil pro tyto chvíle pan Mošna za finanční prostředky Rady rodičů při ZŠ TGM Vimperk, jež se zároveň postarala o občerstvení i celou organizaci i finanční zajištění akce.

 

Kulturním programem při rozsvícení vánočního stromu provázela diváky neobvyklá dvojice moderátorů – žákyně školy a zapomenutý čertík. Skvěle se jim dařilo navodit atmosféru jednotlivých vystoupení, oba moderátoři udrželi kontakt s diváky i mezi sebou. Poděkování za tento nápad i za sestavení programu vánoční školní slavnosti patří paní učitelce Daně Kubíčkové, která byla garantem celé akce. Poděkování za zdařilé ozvučení jednotlivých vystoupení si zaslouží televizní studio Epigon.    

Dagmar Rückerová, ředitelka školy