AKTUALITY

Exkurze IPS ÚP Prachatice

Jaké povolání si vyberu? Mám hledat mezi ekonomickými obory? Jimi je trh přesycen, těžko se hledá místo. A co třeba zdravotnictví? To by mne bavilo. Zdravotních sester je nedostatek. Ale nebude mi vadit pracovat na směny, o víkendech či svátcích?

Pokud chci po studiu snadno najít práci, měla bych se poohlédnout spíše po technických oborech. Třeba studium na průmyslovkách se zaměřením na strojírenství, stavebnictví, elektrotechniku… Bavilo by mne i pracovat s počítačem. Anebo se vyučím třeba na kuchařku. A pak si možná dodělám maturitu na nástavbovém studiu. Takoví kluci to mají jednodušší. Mohou se vyučit elektrikářem, nebo zámečníkem, instalatérem či pokrývačem. A firmy se o ně poperou.

Víte, co ve mně vyvolalo tyto úvahy? Návštěva IPS – Informačního a poradenského střediska Úřadu práce v Prachaticích. Paní Váchová nám poskytla i další informace. Například, že firmy požadují po absolventech nejenom dobrou znalost cizího jazyka, ale i českého. Samozřejmostí je práce s počítačem, případně řidičský průkaz. Ale znalosti nestačí. O přijetí často rozhoduje i slušné chování, schopnost sžít se s kolektivem. Docílit, aby si mě tam chtěli nechat. A na to se často zapomíná. Jaké povolání si tedy vyberu? Vlastně mám ještě rok čas. Jsem teprve v 8. třídě. Ten rok ale nesmím promarnit. Musím se o různé obory aktivně zajímat. Hned příští týden se pojedu spolu s ostatními spolužáky podívat do Střední průmyslové školy do Strakonic. Ať už si vyberu jakékoliv povolání, hlavně aby mě ta páce bavila a budoucí zaměstnavatelé byli se mnou spokojeni.

žákyně z osmičky

Fotogalerii najdete zde.