AKTUALITY

Židovská synagoga ve Čkyni

V rámci výuky dějepisu jsme v pátek 15.9 2023 navštívili synagogu ve Čkyni. V úvodním filmu jsme se seznámili s historií synagogy a její obnovy. Poté jsme se přesunuli do hlavního sálu, kde nás paní průvodkyně seznámila s historií židovské víry, osudy Židů v době druhé světové války a příběhem židovského osídlení ve Čkyni. Sál nabídl hned několik možností prožitku – svatostánek Aron či expozici Zaniklé synagogy Jižních Čech. Prohlídka pokračovala do modlitebny, kde se ukrývá duchovní podstata celé synagogy Tóra samotná. Malá galerie v prostoru vstupu do modlitebny nabídla malý pohled do historie Čkyně. V závěru jsme si prohlédli výstavu Zašitá krása ve Čkyni, kterou krátce okomentovala autorka výstavy Ludmila Vachtenheimová.  Po prohlídce synagogy jsme příjemnou procházkou došli k židovskému hřbitovu. Návštěvu synagogy doporučujeme všem jako tip na výlet.

Žáci 9.B