AKTUALITY

„Bašta mezi žabožrouty po desáté  tentokrát v jižních Čechách, protože Paříž zavřel koronavirus.“

 

 

Těmito slovy začíná zápis do pamětní knihy ZŠ TGM Vimperk skupiny nadšenců, kteří každoročně organizují od roku 2011 putování po stopách Jiřího Slavíčka, novináře a redaktora rádia Svobodná Evropa v Paříži, spolupracovníka Pavla Tigrida v redakci Svědectví.

 

Jedna ze zastávek třídenního putování byla právě ve Vimperku, kde Jiří Slavíček studoval střední školu a kde mu byla v ZŠ TGM odhalena pamětní deska 28. 2. 2012. Setkání ve Vimperku zorganizovala PhDr. Jana Tláskalová, spolužačka a kamarádka Jiřího Slavíčka, její vyprávění a vzpomínky přiblížily člověka veselého, zábavného, vzdělaného, ale také statečného a pevného ve svých postojích. Význam tohoto setkání podpořila svou účastí také starostka Jaroslava Martanová.

 

 

Jiří Slavíček

  • Narodil 11. září 1943 a zemřel 4. března 2011 v Praze.
  • Jedenáctiletou střední školu musel studovat ve Vimperku, neboť středoškolské vzdělávání mu v jeho tehdejším bydlišti nebylo umožněné.
  • Po studiích na Filozofické fakultě UK se stal novinářem.
  • Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy dne 21. 8. 1968 musel opustit vlast.
  • Rozhodl se emigrovat do Paříže, kde pracoval ve zpravodajství českého vysílání Rádia Svobodná Evropa.
  • Začal používat ve vysílání rozhlasu pseudonym Adolf Bašta.
  • V roce 2009 mu vyšla v Nakladatelství Lidové noviny kniha Bašta mezi žabožrouty.

 

Dagmar Rückerová